ISPARTA Haber Girişi: 04.06.2022 - 13:48, Güncelleme: 04.06.2022 - 13:48

Eğirdir Gölü Santim Santim Yok Oluyor!

 

Eğirdir Gölü Santim Santim Yok Oluyor!

Eğirdir Gölü Santim Santim Yok Oluyor!
Sulama sezonunun başlamasıyla birlikte Eğirdir Gölü’nde son 16 günde 3 santimetre düşüş meydana geldi. Son yapılan ölücüme göre Eğirdir Gölü son 1 yılda 22 santimetre daha düşüş yaşadı. Kısacası Eğirdir Gölü santim santim yok oluyor! Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü (SAREM) eski müdürü Biyolog Sedat Karakoyun, su kaynaklarının korunması için su yasasının ivedilikle çıkarılması ve Su Yönetimi Bilim Kurulu oluşturulması gerektiğini belirtti. Karakoyun, Eğirdir Gölü için ‘hassas korunacak alan’ ilan edilmesinin çare olmadığını da savundu. SAREM eski müdürü Biyolog Sedat Karakoyun, Eğirdir Gölü başta olmak üzere su kaynaklarında yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurumlar arası koordinasyon olmadığı için suyun yönetilemediğini belirten Karakoyun, Su Yasası ve Su Yönetimi Bilim Kurulu önerilerini gündeme getirdi. Eğirdir Gölü’nün statüsünün ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak belirlenmesinin de göl için çare olmadığını ileri süren Sedat Karakoyun, şunları söyledi: “Çare TBMM den su yasasının çıkarılmasıdır. Ülkemiz iç su kaynakları bakımından en zengin bölgesi Göller Bölgesidir. Bölgede 40’a yakın doğal göl ile DSİ tarafından işletmeye açılmış 129 baraj ve 140 adet gölet vardır. Ancak bölge, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yoğun kuraklık yaşayan bölge olarak gösterilmektedir. Merkezi Isparta olan ve Burdur, Afyon, Denizli, Konya illerini de içine alan Göller Bölgesinin iktidar ve muhalefet milletvekilleri bir araya gelerek, su ile ilgili yasa teklifini vermelidirler. Bu konuda ilimiz milletvekilleri öncülük yapmalıdır. Ayrıca pandemi sürecinde olduğu gibi bir Bilim Kurulu oluşturulmalıdır. Konuyla ilişkili çeşitli bilim dallarından uzmanların içerisinde yer aldığı bir bilim kurulu oluşturulması gerekmektedir” dedi.  “İKİ GÜN SUSUZ KALIRSANIZ SUYUN KIYMETİNİ ANLARSINIZ” Karakoyun, “Hâlihazırda Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün ve TEMA Vakfı’nın hazırlamış oldukları taslak bir yasa vardır. Hiç vakit geçirmeden tüm paydaşlar bir araya gelerek yasaya son şeklini vermelidirler. Su yasasının meclisten geçmesi sonucunda suyun bir sahibi olacak su yönetiminde çok başlılık ortadan kalkacaktır. Böylece su ile ilgili olarak herkesin kurallara uyması zorunlu olacak uyulmadığı zaman da belli yaptırımlarla karşılaşılacaktır. Ekonomik, siyasal ve sosyal riskler krize dönüştüğü zaman yönetilebilirsiniz. Ancak su ile ilgili kriz yaşanırsa bunu çözmeniz mümkün değildir. Su kaynaklarımız partiler üstü bir meseledir. Siyaset sorun çözme sanatıdır. O nedenle TBMM deki tüm milletvekillerinin katılımıyla vakit geçirilmeden su yasası çıkarılmalı ve uygulamaya konulmalıdır. İki gün susuz kalırsanız suyun kıymetini anlarsınız.” 
Eğirdir Gölü Santim Santim Yok Oluyor!

Sulama sezonunun başlamasıyla birlikte Eğirdir Gölü’nde son 16 günde 3 santimetre düşüş meydana geldi. Son yapılan ölücüme göre Eğirdir Gölü son 1 yılda 22 santimetre daha düşüş yaşadı. Kısacası Eğirdir Gölü santim santim yok oluyor!
Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü (SAREM) eski müdürü Biyolog Sedat Karakoyun, su kaynaklarının korunması için su yasasının ivedilikle çıkarılması ve Su Yönetimi Bilim Kurulu oluşturulması gerektiğini belirtti. Karakoyun, Eğirdir Gölü için ‘hassas korunacak alan’ ilan edilmesinin çare olmadığını da savundu.
SAREM eski müdürü Biyolog Sedat Karakoyun, Eğirdir Gölü başta olmak üzere su kaynaklarında yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurumlar arası koordinasyon olmadığı için suyun yönetilemediğini belirten Karakoyun, Su Yasası ve Su Yönetimi Bilim Kurulu önerilerini gündeme getirdi.
Eğirdir Gölü’nün statüsünün ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak belirlenmesinin de göl için çare olmadığını ileri süren Sedat Karakoyun, şunları söyledi: “Çare TBMM den su yasasının çıkarılmasıdır. Ülkemiz iç su kaynakları bakımından en zengin bölgesi Göller Bölgesidir. Bölgede 40’a yakın doğal göl ile DSİ tarafından işletmeye açılmış 129 baraj ve 140 adet gölet vardır. Ancak bölge, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yoğun kuraklık yaşayan bölge olarak gösterilmektedir. Merkezi Isparta olan ve Burdur, Afyon, Denizli, Konya illerini de içine alan Göller Bölgesinin iktidar ve muhalefet milletvekilleri bir araya gelerek, su ile ilgili yasa teklifini vermelidirler. Bu konuda ilimiz milletvekilleri öncülük yapmalıdır. Ayrıca pandemi sürecinde olduğu gibi bir Bilim Kurulu oluşturulmalıdır. Konuyla ilişkili çeşitli bilim dallarından uzmanların içerisinde yer aldığı bir bilim kurulu oluşturulması gerekmektedir” dedi. 

“İKİ GÜN SUSUZ KALIRSANIZ SUYUN KIYMETİNİ ANLARSINIZ”
Karakoyun, “Hâlihazırda Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün ve TEMA Vakfı’nın hazırlamış oldukları taslak bir yasa vardır. Hiç vakit geçirmeden tüm paydaşlar bir araya gelerek yasaya son şeklini vermelidirler. Su yasasının meclisten geçmesi sonucunda suyun bir sahibi olacak su yönetiminde çok başlılık ortadan kalkacaktır. Böylece su ile ilgili olarak herkesin kurallara uyması zorunlu olacak uyulmadığı zaman da belli yaptırımlarla karşılaşılacaktır. Ekonomik, siyasal ve sosyal riskler krize dönüştüğü zaman yönetilebilirsiniz. Ancak su ile ilgili kriz yaşanırsa bunu çözmeniz mümkün değildir. Su kaynaklarımız partiler üstü bir meseledir. Siyaset sorun çözme sanatıdır. O nedenle TBMM deki tüm milletvekillerinin katılımıyla vakit geçirilmeden su yasası çıkarılmalı ve uygulamaya konulmalıdır. İki gün susuz kalırsanız suyun kıymetini anlarsınız.” 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ispartamhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.